זמן יהודי חדש - תרבות יהודית בעידן חילוני -  מבט אנציקלופדי
 
יאיר צבן
יאיר צבן

יוזם, מנהל ועורך

עורך המדור מדינת ישראל כמפעל יהודי מודרני

נולד בירושלים ב-1930. במלחמת העצמאות לחם במסגרת הפלמ"ח. נמנה עם מייסדי קיבוץ צרעה. למד בסמינר הקיבוצים, עבד בהוראה ובהדרכת נוער. מאז פרישתו עם משה סנה ממפ"ם (1953) היה פעיל במשך 27 שנים בתנועות שונות של השמאל הרדיקלי בישראל. ב-1980 חזר למפ"ם, נבחר למזכירה המדיני, ולרשימתה לכנסת במסגרת המערך (1981).
ב-1988 עמד בראש רשימתה העצמאית לכנסת ושנה לאחר מכן - בראש רשימתה להסתדרות. היה פעיל בוועדות הכספים, העבודה והרווחה, ביקורת המדינה ובוועדת החוץ והביטחון. ב-1992 נמנה עם מייסדי מרצ וכיהן מטעמה בכנסת. בממשלות רבין ופרס (1996-1992) כיהן כשר לקליטת העלייה, עמד בראש 'קבינט הקליטה' והיה חבר ב'קבינט המדיני-ביטחוני'.
לאחר פרישתו מהכנסת (1996) שימש במשך 4 שנים כמורה-מן-החוץ בתוכנית למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב; 10 שנים כיו"ר מית"ר (מכללה ליהדות כתרבות); 9 שנים כיו"ר המועצה האקדמית של מכון לבון לחקר תנועת העבודה; 6 שנים כחבר בחבר הנאמנים של הסוכנות.
כיום מכהן, בין השאר, כיו"ר הוועד להנצחת זכרו של משה סנה;
בחבר הנאמנים של "טבקה", עמותת משפטנים צעירים, עולים מאתיופיה, לסיוע משפטי; במועצת המכון לחקר העליה והקליטה במרכז רופין; בוועדת ההיגוי של מטה שנהר במשרד החינוך.
פרסם מאמרים בנושאי יהדות, מדיניות וחברה. ערך את אסופת מאמרי משה סנה – "אחרית כראשית" (1982).
תא הכתבים הפרלמנטאריים העניק לו את מגן איתמר בן-אב"י (1984). ההיברו יוניון קולג' - תואר דוקטור לשם כבוד (1997).
ב-2005 הפיקו חבריו את האסופה "שורש הדברים" לכבוד יום הולדתו
ה-75.

לקורות חיים מפורטים ראו:
אתר הכנסת
ויקיפדיה

English Russian